Usuń na zawsze: jak prawidłowo wyczyścić pamięć komputera i smartfona

Oto jak prawidłowo usuwać pliki z komputerów i urządzeń USB, aby nie można było ich odzyskać. Przed sprzedażą lub pozbyciem się komputera, telefonu komórkowego lub nośnika pamięci należy usunąć wszystkie dane osobowe. Pokażemy Ci, jak zrobić to bezpiecznie i trwale.

Jak usunąć wszystkie pliki z komputera?

Nawet podczas usuwania plików system operacyjny usuwa tylko wpis w systemie plików, który kojarzy nazwę pliku z jego zawartością. Zawartość jest zachowana na nośniku do momentu przypadkowego nadpisania nowych danych. Darmowe narzędzia do wykrywania i odzyskiwania struktur plików.

W przypadku dysku SSD kontroler zapisuje dane również w ukrytym obszarze zapasowym (Overprovisioning). System operacyjny nie może ich celowo nadpisać. Istnieją jednak rozwiązania wszystkich problemów, które wyjaśnimy na przykładzie komputerów z systemem Windows, nośników pamięci i urządzeń z systemem Android.

Aby niezawodnie wymazać dysk twardy lub SSD, każdy pojedynczy blok pamięci jest nadpisywany jeden raz (jak wykazały współczesne badania, wielokrotne zapisy, które wcześniej były często zalecane, nie są konieczne). Jednak nawet proste nadpisywanie może być czasochłonne i może bardzo obciążać pamięć. Z tego powodu nowoczesne dyski oferują funkcję Secure Erase, w której kontroler szybko i skutecznie nadpisuje bloki.

Niektóre dyski SSD z szyfrowaniem sprzętowym (Self Encrypting Drive) przechowują wszystkie dane w postaci zaszyfrowanej, a dzięki funkcji Secure Erase niszczą klucz w ciągu kilku sekund, zamieniając całą zawartość w bezużyteczne śmieci. Na dysku SSD można uruchomić Secure Erase za pomocą narzędzia odpowiedniego producenta (Samsung Magician, Crucial Storage Executive itp.), przy czym czyszczony dysk SSD nie może być dyskiem systemowym. Samsung Magician umożliwia zainstalowanie dysku flash USB w celu uruchomienia i uruchomienia funkcji Secure Erase dla dysku SSD marki Samsung.

Bezpieczne usuwanie skutków w systemie Windows

Jeśli chcesz usunąć dane z komputera z systemem Windows 8.1 lub 10, ale zachować system operacyjny, najlepiej użyć funkcji cofania systemu, która może usunąć wszystko oprócz oryginalnego systemu operacyjnego przez nadpisanie go. W tym celu należy w menu Start nacisnąć przycisk włącz/wyłącz, a następnie przytrzymać klawisz [Shift] i kliknąć przycisk „Uruchom ponownie”, z okien dialogowych, które się pojawią wybrać „Rozwiąż problemy… / Zresetuj ten komputer / Usuń wszystko”, a po ponownym uruchomieniu wybrać „Wymaż dysk całkowicie”.

Na komputerze z systemem Windows 7, jeśli dostępne są narzędzia instalacyjne, zaleca się niszczenie danych za pomocą funkcji Secure Erase, jak opisano powyżej, i ponowną instalację systemu operacyjnego. Wyżej wymienione usługi warto zlecić specjalistom z firmy informatycznej selkea.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *