Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Planujesz założyć prywatny gabinet lekarski? A może już go posiadasz i poszukujesz dodatkowych inspiracji? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Pamiętaj jednak, że wyposażenie gabinetu w pełni zależy od jego specyfikacji. Co innego sprawdzi się w stomatologicznym, psychiatrycznym, okulistycznym czy ginekologicznym. Jednak w ogólnych wariantach występują pewne stałe elementy – w tym i przedmioty, bez których gabinet nie mógłby funkcjonować.

Co jest niezbędne w gabinecie lekarskim?

Ciężko wyobrazić sobie właściwie urządzony gabinet bez pewnych sprzętów. Jednym z nich jest kozetka lekarska. Powinna być ona pokryta nienasiąkliwą i nietoksyczną farbą oraz być odporna na cykliczne odkażanie detergentami z alkoholem. Dodatkowo kozetka musi być także wytrzymała na ciężar i cykliczne ścieranie.

W wielu przypadkach niezbędny okaże się również parawan do gabinetu. Pozwoli on na komfortowe rozebranie się pacjentowi i zrobienie tego w higienicznych warunkach, z daleka od ewentualnych oczu przypadkowych osób, wchodzących do pomieszczenia. Pamiętaj także o biurku dla lekarza i wygodnych krzesłach. Istotne są także szafki na leki i karty pacjentów, koniecznie zamykane na kluczyki.

Jakie jest specjalistyczne wyposażenie w gabinecie lekarskim?

Pamiętaj, że każdy specjalistyczny gabinet wymaga dodatkowego wyposażenia – od fotelu ginekologicznego po dentystyczne wiertła. Istotne jest także to, aby pomieszczenie było dostosowane także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i tych starszych.

W żadnym gabinecie nie może zabraknąć także jednorazowych artykułów sanitarnych i higienicznych, takich jak papierowe, celulozowe albo foliowe podkłady higieniczne. Niezbędne będą także prześcieradła i nakrycia na stoły rehabilitacyjne oraz dozowniki, i płyny do dezynfekcji rąk.

Pamiętaj o zachowaniu czystości na wysokim poziomie

Wyposażając gabinet warto postawić na minimalizm. Dzięki temu utrzymanie pomieszczenia i przedmiotów się w nim znajdujących będzie proste, nie zajmujące wiele czasu. Postaw również i na swój komfort przy pracy. Przydatny będzie specjalny stolik zabiegowy. Jest on wyposażony w kółka, dzięki czemu zapewnia dużą mobilność i wygodę użytkowania. Ponadto służy do przechowywania niezbędnych narzędzi, koniecznych do wykonywania badań i zabiegów. Nie zapominaj, że odpowiedni stolik do gabinetu lekarskiego powinien być stale utrzymany w czystości oraz wykonany ze stali nierdzewnej, odpornej na działanie substancji chemicznych i cyklicznej dezynfekcji.