Wszystko co trzeba wiedzieć o diffenbachii

Diffenbachia to niezwykle atrakcyjny kwiat doniczkowy, który cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Roślina pochodzi z regionów tropikalnym Ameryki Południowej i Środkowej. Jest ceniona ze względu na duże, sercowate liście ozdobione różnobarwnymi przebarwieniami. Podpowiadamy, jak należy dbać o tę piękną roślinę.

Diffenbachia – pielęgnacja

Diffenbachie to rośliny dość wymagające w uprawię, którym należy zapewnić odpowiednie warunki. Jeśli chodzi o stanowisko, to powinno być to miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealne będzie światło rozproszone, w przypadku jego zbyt małej ilości istnieje ryzyko zaniknięcia przepięknych przebarwień zdobiących liście tej rośliny. Ziemia, w której znajduje się diffenbachia powinna mieć kwaśny odczyn. Może to być mieszanka torfu ogrodniczego i podłoża kompostowego. Omawiana roślina potrzebuje nawożenia w okresie wiosenno-letnim. Najlepiej skorzystać z preparatu przeznaczonego dla kwiatów doniczkowych z ozdobnymi liśćmi. Kolejną istotną kwestią jest podlewanie, diffenbachia lub wilgotne podłoże, jednak nie można doprowadzić do jego przelania, ponieważ skutkuję jej to gniciem korzeni i liści. Zimą powinno się ją podlewać raz w tygodniu, tak aby gleba, w której się znajduje pozostawała wilgotna. Latem należy to robić zdecydowanie częściej, co zapobiega przesuszeniu rośliny.

Rozmnażanie diffenbachii

Rozmnażanie omawianej rośliny nie jest trudne, z biegiem czasu diffenbachia traci część sowich liści, na których miejscu pojawia się niezbyt estetyczny goły pień. W tej sytuacji należy odciąć zieloną część pnia, ukorzenić w wodzie, a następnie wsadzić do ziemi. Proces ten nazywa się odmładzaniem rośliny, ponieważ z pozostawionej części pnia po pewnym czasie wyrastają nowe listki. Należy pamiętać, że tego typu zabiegi wykonuje się wiosną i latem. Rozmnażanie w czasie chłodnych miesięcy wiąże się z ryzykiem śmierci sadzonek i uszkodzenia głównej rośliny. Najlepsze warunki do przeprowadzania tego procesu to temperatura w granicach 20-25 stopni Celsjusza oraz duża wilgotność.

Diffenbachia – choroby

Diffenbachia jest rośliną dość podatną na różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej są one spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją, a zatem można ich łatwo uniknąć. Często spotykanym problemem dotykającym omawianą roślinę jest gnicie jej korzeni , które objawia się blednięciem i żółknięciem liści. W tej sytuacji warto ograniczyć i podlewanie i przenieść diffenbachie w nieco cieplejsze miejsce. Inną chorobą, która dotyka tą roślinę jest szara pleśń, która jest częstym zjawiskiem na wielu parapetach. Cechuje się puszystym, nieestetycznym nalotem i przebarwieniami na łodygach. Wiele problemów dotykających diffenbachie może być powodowane przez szkodniki doniczkowe, na przykład przędziorki. Tego typu niechciani lokatorzy powodują pojawianie się mozaikowych przebarwień na górnej stronie liści. W takiej sytuacji warto skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do likwidowania przędziorków, miseczników lub innych szkodników.