Miejsce parkingowe, a miejsce postojowe – co musisz wiedzieć?

Podczas realizowania nowych inwestycji deweloperskich, ilość miejsc przeznaczonych na postój aut dla mieszkańców nowych budynków jest zazwyczaj mocno ograniczona, a miejsca w garażu podziemnym to prawdziwy rarytas, który rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Aby chociaż częściowo zaspokoić ten popyt, deweloperzy w swoich katalogach oferują miejsca parkingowe oraz miejsca postojowe. Zdecydowanie warto wiedzieć, jaka występuje pomiędzy nimi różnica. 

Czym jest miejsce parkingowe?

Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym miejscu do przechowywania swojego auta, nie daj się zwieść teoretycznie niskim cenom miejsc parkingowych oferowanych przez deweloperów. Nie chodzi bowiem wówczas o miejsce w garażu podziemnym, ale na parkingu zewnętrznym obok budynku mieszkalnego. Właśnie tego typu place są przez sprzedających określane mianem miejsca parkingowego. Niekoniecznie również będzie to miejsce przypisane wyłącznie do Ciebie. Może się zdarzyć, że zapewnisz sobie po prostu wstęp na parking zewnętrzny, gdzie tak czy inaczej będziesz musiał walczyć o znalezienie wolnego miejsca ze swoim sąsiadem.

Miejsce postojowe to nie to samo, co miejsce parkingowe

To, czym większość kupujących nieruchomość jest o wiele bardziej zainteresowana, to miejsce postojowe. To właśnie tą nazwą określany jest parking w garażu podziemnym przynależącym bezpośrednio do budynku, w którym zamieszkasz. Dodatkowo takie miejsce zawsze przypisane jest do konkretnego mieszkania. Zatem płacąc za miejsce postojowe masz pewność, że nikt nie zajmie ci takiego miejsca swoim autem, co może się zdarzyć w przypadku, kiedy zapewnione masz tylko miejsce parkingowe na zewnątrz. 

Ceny miejsca postojowego mogą różnić się w zależności od inwestycji konkretnego dewelopera. Jednak w związku z tym, że popyt na miejsca postojowe jest ogromny i na pewno znajdą się na nie chętni, to inwestorzy często dyktują niemal zaporowe ceny. Czasami trzeba się liczyć z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za jedno takie miejsce na parkingu podziemnym. Często spotykanym zabiegiem jest też to, że do jednego lokalu mieszkalnego może być przypisane tylko jedno miejsce postojowe. Nie jest to wygodna sytuacja, kiedy w swoim gospodarstwie domowym posiadasz co najmniej dwa samochody i tylko jednym z nich będziesz mógł wjechać w podziemia swojego budynku. Odstępstwo od tej reguły można spotkać jedynie podczas sprzedaży największych lokali mieszkalnych w danym budynku. Kupując najdroższe dostępne apartamenty możesz liczyć na to, że będziesz miał okazję dokupić do nich 2 lub 3 miejsca postojowe. 

Bardzo rzadką sytuacją jest, że deweloperzy proponują miejsce postojowe za darmo podczas zakupu mieszkania. Dzieje się tak wyłącznie w momencie, kiedy dana inwestycja cieszy się bardzo małym zainteresowaniem. Wówczas inwestor traktuje darmowy parking jako niezwykle cenną kartę przetargową, aby przyciągnąć nowych lokatorów właśnie do danego budynku. Na taką ofertę możesz jednak liczyć wyłącznie w finalnym etapie sprzedaży danej inwestycji, kiedy wiadomo już, jaka część miejsc została wyprzedana w ramach regularnej oferty.