Nowoczesna nauka: książki drukowane czy eBooki?

Nowoczesna nauka: książki drukowane czy eBooki?

Cyfrowe, a raczej drukowane: dla wielu uczniów decyzja za lub przeciw eBookowi to nie tylko przyjemność z czytania. Względy środowiskowe również wielokrotnie odbijają się od takich rozważań. Podsumowaliśmy dla Ciebie, co w innym przypadku mogłoby przyczynić się do podjęcia decyzji. Wolisz książki drukowane czy eBooki? Czytaj dalej i zadecyduj.

Czytanie i uczenie się w erze cyfrowej

Powinienem raczej uczyć się z drukowaną książką czy eBookiem? Obie mają zalety i wady. Czytniki ebooków istnieją już od prawie 20 lat. Ale dopiero w ostatnich latach stały się naprawdę konkurencyjne. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie coraz szersza gama niedrogich i wydajnych urządzeń końcowych i tabletów, a także zakres cyfrowych wydań każdej książki (tekstowej). Potężne, poręczne czytniki eBooków można teraz znaleźć za niecałe 50 euro.

Koszt i przewaga w transporcie

A towarzyszące mu książki lub gazety są zwykle tańsze niż media drukowane. I to pomimo faktu, że na książki drukowane obowiązuje podatek VAT w wysokości 7 proc., A na eBooki aż 19 proc. Jeśli kwestia kosztów nie jest dla Ciebie wystarczająca, możesz być zainteresowany zaletami transportu i ładunku. Czytnik eBooków z setkami różnych książek jest poręczny i łatwy w obsłudze od A (na przykład w domu) do B (na przykład na uniwersytecie). Oprócz własnych pleców, Twoje własne cztery ściany również powinny Ci za to podziękować: w przeciwieństwie do konkurencji drukowanej, eBooki można łatwo przechowywać w wirtualnych folderach i nie trzeba ich umieszczać na półce.

Ci, którzy ciągle się spieszą i ci, którzy doświadczają chronicznego stresu związanego z uczeniem się, mogą również zyskać na wartości dzięki eBookowej wersji podręczników. W przeciwieństwie do tradycyjnych książek, wyszukanie ważnych słów kluczowych, definicji czy wyjaśnień nie zajmuje już kilku minut, a najwyżej kilka sekund, dzięki funkcji wyszukiwania, podobnie jak w Internecie.

Produkcja książek i czytników eBook

Wielu uczniów używa tabletów i czytników e-booków do nauki. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za e-bookami jest oczywiście środowisko dla wielu moli książkowych i studentów. Do książek potrzebny jest papier, a powszechnie wiadomo, że drzewa trzeba ścinać. W 2019 roku jest tylko kilka książek wykonanych z papieru pochodzącego z recyklingu (ponad 80 procent książek jest drukowanych na papierze ze świeżych włókien). Monachijski Instytut Ochrony Środowiska zakłada, że trzeba wyciąć ponad 12 000 drzew, aby otrzymać milion egzemplarzy książki liczącej średnio 250 stron. A w samych Niemczech każdego roku produkuje się prawie miliard książek. Ponadto do wyprodukowania nośnika druku potrzeba dużo wody i energii.

Wiele zasobów jest również wykorzystywanych do produkcji czytników eBooków i tabletów. Oprócz metali rzadkich, takich jak miedź, srebro, złoto czy pallad, stosuje się głównie tworzywa sztuczne. Ponieważ większość czytników jest importowana z Dalekiego Wschodu do Europy, do bilansu dodawana jest również trasa transportu (głównie samolotem lub statkiem). Udział bieżących kosztów energii za użytkowanie i ładowanie czytnika e-booków jest zresztą pomijalny w ramach tego bilansu, dzięki czemu długa żywotność urządzeń końcowych jest korzystna dla środowiska.

Freiburg Eco Institute zsumował wszystkie te elementy i doszedł do wniosku, że korzystanie z czytników eBooków jest opłacalne ekologicznie, jeśli czytasz co najmniej 10 książek rocznie. To powinno być prawdą dla wielu studentów medycyny.

Bezsenność przez czytanie eBooków

Szczególnie wieczorem należy upewnić się, że podczas korzystania z czytnika eBooków używasz filtra niebieskiego światła. Jak wiadomo, tego typu światło aktywizuje widza i może w ten sposób prowadzić do zaburzonego rytmu snu i czuwania (nawet jeśli jeden lub drugi uczeń prawdopodobnie już je ma w trakcie egzaminu).

Alternatywa przyjazna środowisku: biblioteka i pchli targ z książkami

Decydując się za lub przeciw eBookom, ostatecznie zależy to od rodzaju czytelnika. Są uczniowie, którzy ze względu na dotyk i związane z nim efekty poznawcze na zmysły, uczą się lepiej z drukowanymi książkami niż przed ekranem. Ułatwia to wielu osobom zapamiętanie, gdzie na stronach można znaleźć informacje. A jeśli nadal nie chcesz być miłośnikiem środowiska, możesz, jak dobrze wiadomo, pożyczyć podręczniki i inną literaturę w bibliotekach lub kupić je w używanej formie.

Przeczytaj również: