Badanie dna oka- co należy o nim wiedzieć?

Każdy z nas z pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dla nas narząd wzroku. Wizyty u okulisty nawet w przypadku badań kontrolnych nie są więc już dla nas niczym nadzwyczajnym. Coraz częściej wykonujemy również badanie dna oka. Na czym ono jednak polega i jakie są jego rodzaje?

Badanie dna oka- rodzaje

Badanie dna oka jest jednym z badań wzroku, które przeprowadzane jest w gabinecie okulistycznym. Obecnie można wyróżnić jego dwa rodzaje:

  • badanie dna oka wziernikowe bezpośrednie
  • badanie dna oka wziernikowe pośrednie

W pierwszym przypadku, okulista korzysta z ocznego wziernika, a także kieruje do oka pacjenta odpowiednią wiązkę światła. Wiązka ta ma za zadanie oświetlić dno oka. Co ciekawe to właśnie ten model badania wykorzystuje się w przypadku diagnozowania takich chorób jak np.:

  • miażdżyca
  • cukrzyca
  • nadciśnienie

W drugim zaś przypadku badanie dba oka wykonuje się przy pomocy soczewki skupiającej, która cechuje się dużą mocą. Oczywiście parametry soczewki dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Za jej pomocą okulista może dostrzec odwrócony obraz dna oka i ocenić jego stan.

Badanie dna oka- jak się przygotować i jak ono wygląda?

Do badania dna oka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Niemniej jednak warto wiedzieć, że przed każdym badaniem lekarz przeprowadza wywiad. Oftalmoskopia przeprowadzana jest bowiem z użyciem specjalnych kropli na bazie atropiny. Substancja ta może u niektórych pacjentów- chociażby u tych, którzy cierpią na jaskrę- wywołać niepożądane reakcje. Samo badanie dna oka nie jest procesem zbytnio skomplikowanym. Na samym początku okulista aplikuje do oka pacjenta wspomniane już krople z atropiną. Ich zastosowanie staje się niezbędne, gdyż dzięki swoim właściwościom, atropina rozszerza źrenice. Niemniej jednak pacjenci powinni przygotować się również na to, że krople te mogą spowodować pogorszenie widzenia i zaburzenie wzroku, które oczywiście minie po jakimś czasie. Pacjenci powinni również pamiętać o tym, że warto przyjść na badanie z osobą towarzyszącą, która pomoże im do momentu, w którym atropina zostanie wypłukana. Dobrze jest również zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, gdyż krople te mogą spowodować zwiększoną nadwrażliwość na światło. Samo badanie dna oka wykonuje okulista w odpowiednio przystosowanym do tego pokoju. Jest on zacieniony i nie dociera do niego światło. Badanie dna oka nie jest bolesne, a umożliwi ocenę kondycji narządu wzroku i pomoże oszacować ryzyko wystąpienia jaskry u pacjenta.